Osmý Missing maps mapathon pro organizaci Lékaři bez hranic na Geografickém ústavu

25 Duben 2018 17:00

až 25 Duben 2018 21:00

Osmý Missing maps mapathon pro organizaci Lékaři bez hranic na Geografickém ústavu

Svět nepřestává šílet a pomoc je potřeba všude. Přijďte podpořit práci Lékařů bez hranic tím, že pomůžete zmapovat místa, která jsou ohrožena humanitárními krizemi. Již poosmé na Masarykově univerzitě!

A jako vždy, pomozte naštvat Google a vytvořit v Africe lepší mapy než mají oni :-)

srovnání Open Street Map a Google Maps

Lze si vybrat ze tří skupin. Kromě skupiny začátečníků a skupiny zájemců o editaci OpenStreetMap v editoru JOSM, bude i možnost stát se validátorem - kontrolorem práce ostatních mapérů. Je to mnohem jednodušší, než to zní. Právě validátoři jsou nyní v projektu Missing maps nejvíce potřeba. Vítáni jsou ale i ti, kteří si chtějí jen přijít zamapovat a nebýt přitom rušeni výkladem.

Kdy a kde to bude?

25. 4. 2018 od 17:00 do 21:00 v učebně Z7 Geografického ústavu


Co se na setkání bude dít?

Na Mapathonu budeme společně podle satelitních snímků vytvářet v OpenStreetMap mapu jednoho z míst, na kterých působí Lékaři bez hranic.

Pokud nemáte zkušenosti, nevadí. Všechno se na místě naučíte a po krátkém školení už budete moci sami mapovat.

Pokud máte zkušenosti, tím lépe. Poprvé budeme mapovat ve třech skupinách. Zkušení mapéři se budou mít možnost naučit program JOSM – volně dostupný pokročilý editor pro OpenStreetMap. A ti, kteří už umí alespoň základy JOSM, se mohou stát validátory, kteří kontrolují výsledky práce dalších mapérů. Vyškolení co největšího počtu validátorů je aktuálně ten nejdůležitější úkol mapathonů po celém světě. Jsou nedostatkoví a vážení, tak se přidejte.

Samozřejmě, zváni jsou i zkušení uživatelé, kteří už žádné školení nepotřebují a chtějí jen nerušeně mapovat.

Co potřebujete?

Není potřeba mít předchozí zkušenosti. Veškeré nástroje jsou zdarma a open source.

Na většinu mapathonů je potřeba si vzít vlastní notebook a myš. V tomto případě však není potřeba ani to! Je připravena počítačová učebna s 12 počítači připojenými k internetu, takže se mohou zúčastnit i ti, kteří nemají vlastní notebook.

Je však výhodou přinést si vlastní notebook a k němu určitě i myš. Uživatelé s notebooky se budou připojovat do wifi sítě Eduroam. Přihlašovací údaje pro účastníky budou připraveny.

Mám si něco připravit?

Je nutné se zaregistrovat na stránce události https://www.eventbrite.co.uk/e/brnensky-dubnovy-missing-maps-mapathon-tickets-45174677677.

Pokud ještě nemáte účet na OpenStreetMap, vytvořte si ho na https://www.openstreetmap.org/user/new.

Pokud chcete být ve skupině pokročilých mapérů učících se JOSM, je nutné si přinést vlastní notebook a k němu určitě i myš. Je také vhodné mít na počítači předem nainstalován program JOSM. Je volně ke stažení na adrese https://josm.openstreetmap.de. Program vyžaduje nainstalovaný programovací jazyk Java 8 nebo 9.

Pokud chcete být ve skupině validátorů, je rovněž potřeba přinést si vlastní notebook a myš. Výhodou je již alespoň základní znalost editoru JOSM. Ideální je proto nejdříve absolvovat mapathon ve skupině JOSM a na následujícím mapathonu přejít k validátorům.

Přesné místo mapathonu: budova 4 https://www.openstreetmap.org/way/84965582, učebna Z7.

Těší se na Vás organizační tým brněnských mapathonů Radim, Katka, Jakub, Michal a Daniel.
 
Bližší informace:

Radim Štampach (stampach@mail.muni.cz)


Novinka je zařazena v kategoriích: